Η προετοιμασία για τις Εξετάσεις σε όλα τα Πανελλαδικά Εξεταζόμενα μαθήματα αρχίζει με το εντατικό πρόγραμμα της θερινής περιόδου Β’ προς Γ’ Λυκείου που διαρκεί 4 εβδομάδες. Τα τμήματα (Όλα τα τμήματά μας αποτελούνται από 2 έως 3 μαθητές/τριες!!) συγκροτούνται τέλη Μαΐου όταν οι μαθητές έχουν οριστικοποιήσει τις επιλογές τους, ως προς το Επιστημονικό Πεδίο στο οποίο προσανατολίζονται.

Η ύλη των Εξετάσεων ακολουθεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και ολοκληρώνεται στα τέλη Φεβρουαρίου. Έτσι, υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για να αφομοιώνονται οι γνώσεις στη διάρκεια της χρονιάς, αλλά και δύο ολόκληροι μήνες για τις τελικές επαναλήψεις.

Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

Από την Ομάδα Ανθρωπιστικών Σπουδών οι υποψήφιοι έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν ένα ή δύο από τα παρακάτω Επιστημονικά Πεδία ανάλογα με το τέταρτο ή και το πέμπτο μάθημα στο οποίο θα εξεταστούν πανελλαδικά:

• Επιστημονικό Πεδίο Νομικών, Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Σπουδών, επιλέγοντας το μάθημα των Λατινικών
  • Επιστημονικό Πεδίο Επιστημών Υγείας και Ζωής, επιλέγοντας το μάθημα της Βιολογίας Γενικής Παιδείας.

Να σημειωθεί ότι στο Πεδίο Επιστημών Υγείας και Ζωής υπάρχει απώλεια μορίων λόγω χαμηλότερων συντελεστών στον υπολογισμό της βαθμολογίας.

Υποχρεωτικά Μαθήματα Ομάδας Ώρες
Αρχαία Προσανατολισμού – Αδίδακτο Κείμενο 2
Αρχαία Προσανατολισμού – Διδαγμένο Κείμενο 2
Αρχαία Προσανατολισμού – Γραμματική 1
Νεοελληνική Γλώσσα – Έκθεση 2
Ιστορία Προσανατολισμού 2
Μερικό Σύνολο 9

Από τα παρακάτω μαθήματα οι μαθητές επιλέγουν ένα ή δύο:

Επιπλέον μαθήματα Ώρες
Λατινικά 2
Βιολογία Γενικής Παιδείας 1
Γενικό Σύνολο 11 ή 10

ΤΙΜΗ/ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:  2.880 ευρώ   (10 ώρες/εβδομάδα)     – 3.168 ευρώ   (11ώρες/εβδομάδα)

ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ Α΄ & Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΜΕΘΕΞΙΣ.