Η προετοιμασία για τις Εξετάσεις σε όλα τα Πανελλαδικά Εξεταζόμενα μαθήματα αρχίζει με το εντατικό πρόγραμμα της θερινής περιόδου Β΄ προς Γ΄ Λυκείου που διαρκεί 4 εβδομάδες. Τα τμήματα (Όλα τα τμήματά μας αποτελούνται από 2 έως 3 μαθητές/τριες!!) συγκροτούνται τέλη Μαΐου όταν οι μαθητές έχουν οριστικοποιήσει τις επιλογές τους, ως προς το Επιστημονικό Πεδίο στο οποίο προσανατολίζονται.

Η ύλη των Εξετάσεων ακολουθεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και ολοκληρώνεται το Φεβρουάριο. Έτσι, υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για να αφομοιώνονται οι γνώσεις στη διάρκεια της χρονιάς, αλλά και δύο ολόκληροι μήνες για τις τελικές επαναλήψεις.

Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Επιστημών

Από την Ομάδα των Θετικών Επιστημών οι υποψήφιοι έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν ένα ή δύο από τα παρακάτω Επιστημονικά Πεδία ανάλογα με το τέταρτο ή και το πέμπτο μάθημα στο οποίο θα εξεταστούν πανελλαδικά:

• Επιστημονικό Πεδίο Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών, επιλέγοντας το μάθημα των Μαθηματικών Προσανατολισμού,
  • Επιστημονικό Πεδίο Επιστημών Υγείας και Ζωής, επιλέγοντας το μάθημα της Βιολογίας Προσανατολισμού,
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ομάδας Ώρες
Φυσική 3
Χημεία 3
Νεοελληνική Γλώσσα – Έκθεση 2
Μερικό Σύνολο 8

Από τα παρακάτω μαθήματα οι μαθητές επιλέγουν ένα ή δύο:

Επιπλέον μαθήματα Ώρες
Μαθηματικά Προσανατολισμού 4
Βιολογία Προσανατολισμού 2
Γενικό Σύνολο 10 ή 12

ΤΙΜΗ/ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:  2.770 ευρώ   (10 ώρες/εβδομάδα)     – 3.348 ευρώ   (12 ώρες/εβδομάδα)

ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ Α΄ & Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΜΕΘΕΞΙΣ.